Забобони та інші дивні речі в англійській мові

Короткий зміст

 1. Вступ
 2. Забобони у Великобританії
  2.1. Walking under a ladder / Не проходь під драбиною
  2.2. Breaking a mirror / Розбив дзеркало – начувайся!
  2.3. Knocking on wood / Звичка стукати по дереву
  2.4. Opening an umbrella inside one’s house / Не відкривай парасольку в домі
  2.5. Putting your shoes on the table / Не став взуття на стіл
  2.6. Picking up a penny / Знайшов пенні – на вдачу!
  2.7. Salute a Magpie / вітатися із сорокою – щоб відвернути невдачу
  2.8. 4-leaves clover / чотирилисник конюшини – на щастя
  2.9. Black cat / чорна кішка – на удачу
  2.10. Ladybird brings happy time / сонечко приносить удачу
 3. Інші забобони

Вагома частина будь-якої культури – це забобони superstitions. За статистикою, у них вірить більша частина населення нашої планети, навіть беручи до уваги той факт, що у забобонах часто взагалі немає ніякого сенсу і вони не підкріплені науковими даними.

Чому так відбувається? Why is it so? Щоб відповісти на це питання, спробуйте заглибитись в себе та згадати своє дитинство: пам’ятаєте, як батьки вчили не рахувати гроші на ніч? Або як бабуся привчала стукати по дереву чи чіпляти на одяг шпильку, щоб не наврочили? Саме так – віру у забобони belief in the supernatural в нас виховують ще з дитинства. Але варто зазначити важливий момент: ні ви, ні ваші батьки не усвідомлюють, наскільки сильною є ця віра, бо вона – підсвідома unconscious.

забобони: чорний кіт

Багато забобонів мають релігійне підґрунтя religious background. Наприклад, страх стосовно числа 13 йде з Біблії, а саме з Тайної вечері Last Supper, на якій були присутні 13 людей і яка, як ми знаємо, закінчилася для Ісуса досить трагічно. У багатьох сучасних будівлях ви не знайдете таблички з надписом «13-й поверх», а на його місці будуть лише голі стіни та вікна – настільки сильно люди вірять у демонічну силу числа 13!

Проте зазвичай забобони є всього лише асоціаціями, які створила людина. Одним з проявів цього є надання певним речам звання улюблених: у вас є кофтинка, яку ви колись одягнули і вам небачено пощастило had great luck; тепер саме ця річ має для вас особливе значення та навіть певну силу, навіть незважаючи на те, що зазвичай нічого надприроднього з вами не трапляється.

Україна не є єдиною країною, де вірять у забобони. В Англії, наприклад, кількість забобонних людей навіть перевищує кількість прихильників релігії. Давайте ж розглянемо найбільш поширені забобони у Великій Британії.

 

Забобони у Великобританії

2.1. Walking under a ladder / Не проходь під драбиною

Британці вірять, що людина, яка пройшлася під драбиною, накликає на себе біду та невдачу misfortune, тому не дивуйтеся, якщо якийсь житель Лондона покрутив пальцем біля скроні, побачивши вас під драбиною!

забобони англійців - не проходь під драбиною

 

2.2. Breaking a mirror / Розбив дзеркало – начувайся!

Один з найбільш розповсюджених забобонів Англії – якщо розіб’єш люстерко, готуйся до семи років страждань suffering та невдач! Звучить жахливо, чи не так? Sounds horrific, doesn’t it?

У давні часи люди вірили, що душа людини, яка дивилася в дзеркало, залишається в ньому, тому розбити люстерко означає розбити свою душу. Також вважалося, що дзеркало показує майбутнє – а це ще одна причина, чому варто обережно поводитися біля нього! Be sure not to break the mirror!

2.3. Knocking on wood / Звичка стукати по дереву

Сподіваючись на вдачу у складній ситуації або в очікуванні чогось поганого, британці стукають по дереву, чи то стіл, чи посуд, чи будь-що інше. Цей забобон йде з давніх часів, коли наші найдревніші пращури ancient ancestors вірили, що духи живуть у стовбурах дерев, і шляхом постукування по дереву благали допомогти або помилувати їх have mercy on them.

забобони: постукати по дереву

 

2.4. Opening an umbrella inside one’s house / Не відкривай парасольку в домі

Припустимо, на вулиці ллє як з відра і без парасольки ну ніяк – вийдеш з дому в одній куртці й на тобі сухого місця не залишиться, в прямому сенсі! Але ж як з цієї ситуації виходять громадяни Великобританії? І яка перспектива їх лякає більше: промокнути до нитки soak wet чи накликати на себе біду get into trouble?

Як це не дивно звучить, але в основі цього забобону лежить здоровий глузд. У Лондоні XVIII століття великі, незручні у використанні парасолі були однією з основних причин травм у людних місцях. Ось комусь і прийшло в голову пустити слух, що відкривати парасольку в приміщенні – це погана прикмета. Згідно з іншою теорією людям просто не хотілося ніяких асоціацій з дощем в своєму затишному житлі.

 

2.5. Putting your shoes on the table / Не став взуття на стіл

У англійців такі дії асоціюються зі смертю. Напевно, цей забобон започаткувала або покоївка chambermaid, або втомлена матуся декількох дітей! Їм цей стіл потім витирати, ось і придумали таку лячну історію для тих, хто не поважає працю домогосподарок housewives!

забобони: не став взуття на стіл, Putting your shoes on the table

 

2.6. Picking up a penny / Знайшов пенні – на вдачу!

Англійці вірять, що знайти пенні на вулиці – гарний знак, але лише в тому випадку, якщо він лежав гербом heads догори. Якщо ж ви побачили на монетці число (решка) tails – переверніть її та покладіть назад, тоді наступній людині, що знайде монету, пощастить.

 

2.7. Salute a Magpie / вітатися із сорокою – щоб відвернути невдачу

У нас чорний кіт, у них сорока magpie. Якщо англійці бачать чорно-білу пташку, вони кидаються до дерева, доторкаються до нього зі словами “touch wood”, плюють три рази через ліве плече і кажуть: «Доброго ранку, містере Сорока, як поживає ваша дружина?» "Good morning Mr. Magpie. How is your lady wife today?". До речі, нещастя принесе зустріч тільки з однієї сорокою, а якщо побачити відразу двох, то вас, на думку англійців, чекає неймовірна удача.

Вважається, що сороки вибирають для себе супутника на все життя, тому, якщо ви бачите тільки одну сороку, то це до нещастя, адже виходить, що вона позбулася свого супутника.

В англійській культурі сорока почала вважатися поганою ознакою приблизно на початку XVI століття. У 1780 році з’явилося перша письмова згадка цього факту у вигляді вірша:

One for sorrow,

Two for mirth,

Three for a funeral,

And four for birth

Одна [сорока] – до горя, 

дві – на радість, 

три – до похорону, 

а чотири – до народження немовляти

2.8. 4-leaves clover / Чотирилисник конюшини – на щастя

Якщо ви знайдете чотирилисник конюшини 4-leaves clover, щастя вам гарантовано.

 

2.9. Black cat / Чорна кішка – на удачу

Чорна кішка – на щастя. У нас все зовсім навпаки. У англійців чорних кішок нерідко зображають на листівках. Якщо тварина перейшла вам дорогу, значить все буде чудово. Дослівно це прикмета з точки зору англійців звучить так: «If a black cat crosses your path, you will have good luck».

 

2.10. Ladybird brings happy time / Сонечко приносить удачу

Забобон, що відомий усім з самого дитинства – сонечко приносить удачу. Щоб це сталося, потрібно, коли сонечко сяде на руку або одяг, сказати приблизно так: «Ladybird, fly to the sky, give me happy time». Достеменно невідомо, як виникла така прикмета, але існує версія про те, що сонечко – посередник між Богом і людиною, тому, коли ми говоримо цю приказку, через сонечко ми намагаємося попросити щастя ask for happiness у Бога.

 

Інші забобони

 

А ось які забобони поширені в інших країнах:

    в Угорщині Hungary так повелося, що той, хто побачить коминярчука на вулиці чи через вікно, має взятися за ґудзик button, щоб уникнути біди; а якщо ти випадково вдягнув речі шиворіт-навиворіт inside-out, то перевдягнутися маєш саме у дверному отворі;

    малазійці та китайці вірять, що в день Китайського нового року не можна підмітати в будинку, бо таким чином людина змітає sweep away усю вдачу зі свого дому, а якщо вже й підмітати в цей день, то тільки всередину inwards, а не назовні outwards; також малазійці уникають цифри 4 через те, що за звучанням вона схожа до слова «смерть», тому в багатьох будівлях замість цифри 4 пишуть «3а», «13а» замість 14 і тд;

    у Франції поставити хліб на стіл у перевернутому вигляді upside down рівносильно тому, щоб призвати диявола; а якщо пташка залітає в дім через вікно, це є знаком смерті, що наближається.

 

Є в деяких британців і свої особисті забобони. Наприклад, зірка світового футболу Девід Бекхем може похизуватися такими цікавими звичками: вдома все має стояти рівно in line або бути в парі in pairs – заради такої ідилії Бекхем може годинами вирівнювати меблі вдома! Також цікаво, що під час кожної вилазки в супермаркет зірка купує рівно 20 упаковок вермішелі Super Noodles, а на кожний матч він взуває нову пару кросівок (sneakers)!

Девід Бекхем забобони футбол

Вболівальники зі всього світу пішли ще далі – перед новою грою вони можуть вдягти той самий одяг, що й під час гри, коли перемогла їх улюблена команда; дехто завжди займає одне й те саме місце seat на стадіоні, вірячи в те, що це принесе вдачу команді, за яку вони вболівають!

Музиканти також мають свої звичаї та забобони. Перед виступом вони влаштовують групові обійми, моляться pray, пускаються в танці, співають національний гімн, напиваються та роблять багацько інших цікавих речей!

Очевидно, віра у надприродне заполонила наше життя та стала невід’ємною її частиною. Чи це погано? Якщо не перегинати палицю, то навряд чи!

Stay safe and don’t forget to keep an eye out!

Якщо бажаєте перевірити свій рівень англійської, скористайтесь нашим nanotest. Або ж приєднуйтесь до нашої спільноти та вивчайте англійську мову онлайн!

Читайте також: Таємниці Formal English

Розвиток
avatar

Леся Олександрівна Гущина

49 Вподобань